Preskoči na vsebino

NPZ rezultati: kje jih pogledate, kaj pomenijo in povprečja 2026

Izobraževanje

NPZ rezultati za leto 2026 so na spletni strani npz.ric.si na voljo le še do 30. septembra 2026 ob 22.00. Potem stran zapre dostop do ovrednotenih preizkusov. Če želite dosežke in rešene naloge obdržati, jih shranite prej. Za vstop potrebujete otrokov EMŠO in NPZ šifro.

V vodniku so koraki za vpogled, razlaga, kaj pomeni dosežek v odstotnih točkah, državna povprečja za 3., 6. in 9. razred ter datumi NPZ 2027. Stran smo preverili sami do vstopnega obrazca. Kaj pokaže po prijavi, povzemamo po uradnih pojasnilih Državnega izpitnega centra (RIC).

Kazalo vsebine
  1. Kje so rezultati NPZ in do kdaj so na voljo
  2. Kako pogledate dosežke NPZ: korak za korakom
  3. Kako brati dosežek: odstotne točke in zakaj 50 % ni enica
  4. Državna povprečja NPZ 2026 za 3., 6. in 9. razred
  5. Vpogled in ponovno vrednotenje nalog
  6. Kje je dosežek zapisan: obvestilo in zaključno spričevalo
  7. NPZ in vpis v srednjo šolo
  8. NPZ 2027: datumi in tretji predmet
  9. Pogosta vprašanja
  10. Kako smo preverili podatke
  11. Sorodno

Kje so rezultati NPZ in do kdaj so na voljo

RIC dosežke objavi dvakrat. Prva objava traja le nekaj dni in pokaže točke pred morebitnim ponovnim vrednotenjem nalog. Druga objava pokaže končne dosežke in ostane na spletu do konca septembra.

RazredPrva objava (pred ponovnim vrednotenjem)Končni dosežki (po ponovnem vrednotenju)
3. razred7.–11. 5. 202620. 5.–30. 9. 2026
6. razred4.–6. 5. 202614. 5.–30. 9. 2026
9. razred21.–23. 4. 202612. 5.–30. 9. 2026
NPZ rezultati na strani npz.ric.si: izbira razreda in koledar objave dosežkov 2026
NPZ rezultati na strani npz.ric.si: izbira razreda in koledar objave dosežkov 2026

Kako pogledate dosežke NPZ: korak za korakom

  1. Odprite stran z dosežki NPZ.
  2. Izberite razred, ki ga je otrok obiskoval ob preverjanju, in kliknite Naprej.
  3. Vpišite otrokov EMŠO in NPZ šifro.
  4. Kliknite Prijavi.
Vstop v dosežke NPZ z EMŠO in NPZ šifro na npz.ric.si
Vstop v dosežke NPZ z EMŠO in NPZ šifro na npz.ric.si

NPZ šifro učenec dobi pri prvem predmetu preverjanja v tekočem šolskem letu. Vsako leto je nova, lanska ne deluje. Če je šifra izgubljena, jo dobite na šoli. To piše tudi na vstopni strani.

Kaj pokaže stran po prijavi

Po pojasnilu RIC stran prikaže ovrednoten preizkus z odgovori učenca in točkami pri posameznih nalogah. Za vsakega učenca so pripravljeni tudi grafični prikazi, ki dosežek primerjajo z vrstniki na šoli in v državi.

Nasvet: če boste dosežek potrebovali pozneje, na primer za pogovor z učiteljem ali za pripravo na srednjo šolo, stran natisnite ali shranite kot PDF pred 30. septembrom.

Kako brati dosežek: odstotne točke in zakaj 50 % ni enica

Dosežek je izražen v odstotnih točkah, torej kot delež vseh možnih točk na preizkusu, od 0 do 100. To ni šolska ocena in nanjo ne vpliva.

Preizkusi so namenoma težji od običajnih šolskih testov. Predmetne komisije jih sestavijo tako, da je državno povprečje okoli 50 odstotkov. Vsebujejo manj nalog za minimalne standarde in več nalog, ki ločijo dobro znanje od odličnega.

Pojasnilo RIC, da je pričakovani povprečni dosežek na NPZ okoli 50 odstotkov
Pojasnilo RIC, da je pričakovani povprečni dosežek na NPZ okoli 50 odstotkov

Primer: devetošolec je pri slovenščini dosegel 70 odstotnih točk. Državno povprečje je bilo 56,4, zato je rezultat za 13,6 točke nad povprečjem. Pri matematiki je dosegel 50 odstotnih točk, kar je 4,6 točke pod povprečjem 54,6. Ena in druga številka povesta več kot sam odstotek.

Dosežkov ne primerjajte med leti ali med predmeti. RIC opozarja, da preizkus ni vsako leto enako zahteven. Nižje povprečje neke generacije zato še ne pomeni slabšega znanja.

Državna povprečja NPZ 2026 za 3., 6. in 9. razred

Podatke je RIC objavil v sporočilu za javnost 17. junija 2026. Preverjanje je potekalo 23., 25. in 31. marca 2026.

RazredPredmetŠtevilo učencevPovprečje (odstotne točke)
3.Slovenščina19.99940,5
3.Matematika20.11457,1
6.Slovenščina20.97054,0
6.Angleščina20.54458,0
6.Nemščina47561,0
6.Matematika20.92452,6
9.Slovenščina20.83656,4
9.Matematika20.89354,6
9.Angleščina (tretji predmet)5.17854,0
9.Nemščina (tretji predmet)10445,5
9.Kemija5.21842,6
9.Zgodovina5.24754,7
9.Tehnika in tehnologija5.02051,7
Povprečni dosežki NPZ 2026 v 9. razredu po predmetih
Povprečni dosežki NPZ 2026 v 9. razredu po predmetih
Državna povprečja NPZ 2026 za 3., 6. in 9. razred
Državna povprečja NPZ 2026 za 3., 6. in 9. razred

Izstopa slovenščina v 3. razredu s povprečjem 40,5 točke, kar je daleč najnižje med vsemi predmeti. Tretji predmet v 9. razredu je pisala le približno četrtina učencev, ker vsaka šola dobi samo enega od predmetov.

Vpogled in ponovno vrednotenje nalog

Učenec in starši imajo pravico do vpogleda v ovrednoten preizkus. Vpogled poteka na šoli v elektronski obliki, v nekajdnevnem roku takoj po prvi objavi.

Če menite, da naloga ni bila ovrednotena po navodilih, prek šole zahtevate ponovno vrednotenje posameznih nalog. Nalogo pregleda glavni ocenjevalec ali njegov pomočnik. Število točk se lahko zviša, zniža ali ostane enako, pojasnjuje RIC.

RazredVpogled in poizvedbe 2027Popravljeni dosežki
9. razred20.–22. 4. 202711. 5. 2027
6. razred3.–5. 5. 202713. 5. 2027
3. razred6.–10. 5. 202719. 5. 2027

Pri 9. razredu je ta korak najpomembnejši, ker dosežek iz slovenščine in matematike vpliva na vpis. Rok je kratek, zato si dosežek oglejte prvi dan objave.

Kje je dosežek zapisan: obvestilo in zaključno spričevalo

  • 3. in 6. razred: dosežek je zapisan na obvestilu o dosežkih, ki je priloga k spričevalu. Leta 2027 ga učenci dobijo 24. junija.
  • 9. razred: dosežki in državna povprečja so zapisani v zaključnem spričevalu, obvestilo o dosežkih pa učenci dobijo 15. junija 2027.

Nekatere srednje šole ob vpisu zahtevajo še izpis podatkov iz NPZ.

NPZ in vpis v srednjo šolo

Za vpis štejeta le dosežka iz 9. razreda, in to samo iz slovenščine (italijanščine ali madžarščine) in matematike. Tretji predmet se ne upošteva, prav tako ne NPZ iz 3. in 6. razreda.

Pri programih z omejitvijo vpisa vsak od obeh dosežkov prinese do 20 odstotkov skupnih točk, skupaj torej do 40 odstotkov. NPZ ni le merilo za kandidate z enakim številom točk, kot je ponekod zapisano. Formulo in tri izračune s pravimi številkami najdete v vodniku o vpisu v srednjo šolo.

Učenec, ki NPZ iz opravičljivega razloga ni pisal, dobi za vpis nadomestni dosežek: mediano dosežkov kandidatov z enakim seštevkom zaključnih ocen.

Bo NPZ še štel za vpis

Junija 2026 je državna sekretarka Mojca Škrinjar povedala, da na ministrstvu razmišljajo, da NPZ ne bi več štel za vpis. Minister Borut Rončević je konec avgusta ravnateljem napovedal reformo in ne ukinitve NPZ, zakonodajne spremembe pa naj bi vlada obravnavala do konca leta, poroča Delo.

Za zdaj velja nespremenjeno pravilo. Merila za vpis v šolsko leto 2027/2028 bodo znana z razpisom januarja 2027. Članek bomo posodobili, ko bodo spremembe sprejete.

NPZ 2027: datumi in tretji predmet

Datum3. razred6. razred9. razred
22. 3. 2027slovenščinaslovenščinaslovenščina
24. 3. 2027—tuji jeziktretji predmet
1. 4. 2027matematikamatematikamatematika

Na narodno mešanih območjih učenci namesto slovenščine pišejo italijanščino ali madžarščino. Celoten koledar NPZ je objavljen na strani RIC.

Koledar NPZ 2027 za 9. razred na spletni strani RIC
Koledar NPZ 2027 za 9. razred na spletni strani RIC

Tretji predmet za 9. razred je minister določil 1. septembra 2026. V šolskem letu 2026/2027 je to na posamezni šoli eden od teh predmetov: domovinska in državljanska kultura in etika, fizika, glasbena umetnost ali tuji jezik. Na narodno mešanem območju slovenske Istre je mogoč tudi drugi jezik. Kateri predmet velja za vašo šolo, preverite na njeni spletni strani.

Časovnica NPZ 2026/2027 za 9. razred od preverjanja do obvestila o dosežkih
Časovnica NPZ 2026/2027 za 9. razred od preverjanja do obvestila o dosežkih

Konec pouka in šolske počitnice za isto šolsko leto so zbrani v vodniku o šolskih počitnicah.

Pogosta vprašanja

Do kdaj lahko pogledam rezultate NPZ 2026?

Do 30. septembra 2026 ob 22.00 na strani npz.ric.si. Potem dostop ni več mogoč.

Kaj storim, če sem izgubil NPZ šifro?

Obrnite se na šolo, ki vam jo lahko posreduje znova. Šifra velja samo za tekoče šolsko leto.

Ali NPZ vpliva na šolsko oceno?

Ne. Dosežek je zapisan posebej in ne spremeni nobene zaključne ocene.

Kakšen je dober rezultat na NPZ?

Dosežek primerjajte z državnim povprečjem, ki je pri večini predmetov okoli 50 odstotnih točk. Rezultat nad povprečjem pomeni, da je učenec zbral več točk kot povprečen vrstnik v državi.

Ali NPZ v 6. razredu šteje za vpis v srednjo šolo?

Ne. Za vpis štejeta le dosežka iz slovenščine in matematike v 9. razredu.

Kaj, če učenec zaradi bolezni ni pisal NPZ?

O opravičljivosti razloga odloči šola, pri bolezni je potrebno zdravniško potrdilo. Za vpis se nato uporabi nadomestni dosežek.

Kako smo preverili podatke

Vstopno stran npz.ric.si in koledar RIC smo odprli in preverili sami, datume objave pa prepisali z njiju. Državna povprečja smo prevzeli iz tabel v sporočilu za javnost RIC z dne 17. junija 2026, pravila o vpogledu in vpisu pa iz pojasnil RIC in razpisa za vpis. Podatki veljajo na dan 28. septembra 2026.

Sorodno

Gülcan Şenol

Gülcan Şenol je urednica netteblog.com. Stran je nastala z enim ciljem: postopke z državo, od dohodnine do upokojitve, razložiti jasno in brez birokratskega jezika. Ima več kot 10 let izkušenj s spletnim založništvom in diplomo iz poslovne administracije (Univerza Balıkesir). Pri pripravi vsebin si pomagamo z orodji umetne inteligence, vsak podatek pa preverimo v uradnih virih (Uradni list, gov.si, FURS, ZPIZ, ZZZS) in nanje tudi povežemo. Če opazite napako, ji pišite na info@netteblog.com. LinkedIn

Komentiraj

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja