Preskoči na vsebino

Plačni razredi javni sektor 2026: tabela vseh 67 razredov in koliko zares dobite

Delo in plača

Plačni razredi v javnem sektorju so od 1. aprila 2026 vredni od 1.265,19 do 8.900,43 evra bruto. Znesek iz tabele pa pri večini zaposlenih še ni osnovna plača, ki jo vidijo na plačilni listi. Nova plačna lestvica se uvaja postopoma, v šestih obrokih do 1. januarja 2028. Učitelj v 19. razredu zato ta mesec ne prejema 2.153,89 evra, kot piše v tabeli, ampak 1.955,46 evra.

Preizkusili smo uradno aplikacijo Ministrstva za javno upravo, s katero morajo plače računati vsi proračunski uporabniki, in iz nje prebral uvrstitve delovnih mest. Spodaj so celotna lestvica, izhodiščni razredi za pogoste poklice, roki naslednjih dvigov in neto zneski po razredih.

Kazalo vsebine
  1. Plačna lestvica 2026: vseh 67 plačnih razredov
  2. Zakaj vaša osnovna plača še ni enaka znesku v tabeli
  3. Obroki plačne reforme: kdaj pride naslednji dvig
  4. V katerem plačnem razredu je vaš poklic
  5. Napredovanje: vsaki dve, tri ali štiri leta
  6. Koliko je to neto: bruto in neto po plačnih razredih
  7. Razredi 1–7 in minimalna plača
  8. Zakaj se številke na spletu razlikujejo
  9. Kolektivna pogodba za javni sektor: kje je zapisan vaš razred
  10. Pogosta vprašanja
  11. Kako smo preverili podatke
  12. Sorodno

Plačna lestvica 2026: vseh 67 plačnih razredov

Vrednosti razredov določa Odredba o objavi usklajene plačne lestvice v letu 2026, ki velja od 1. aprila 2026. Vse razrede so uskladili za 0,9 odstotka. Zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (ZSTSPJS) za leto 2026 predvideva uskladitev le za del inflacije nad 1,8 odstotka. Inflacija je bila lani 2,7-odstotna, razlika je torej 0,9 odstotka.

Plačni razredi javni sektor 2026: usklajena plačna lestvica od 1. aprila 2026 na PISRS
Plačni razredi javni sektor 2026: usklajena plačna lestvica od 1. aprila 2026 na PISRS

Vsak naslednji razred je približno 3 odstotke višji od prejšnjega. Zneski so osnovne bruto plače za polni delovni čas.

RazredEUR brutoRazredEUR brutoRazredEUR bruto
11.265,19242.496,95474.927,96
21.303,14252.571,86485.075,79
31.342,23262.649,02495.228,06
41.382,50272.728,49505.384,90
51.423,98282.810,34515.546,45
61.466,69292.894,65525.712,85
71.510,69302.981,49535.884,24
81.556,02313.070,93546.060,76
91.602,70323.163,06556.242,58
101.650,78333.257,96566.429,86
111.700,31343.355,69576.622,75
121.751,31353.456,37586.821,44
131.803,85363.560,05597.026,08
141.857,96373.666,86607.236,86
151.913,71383.776,87617.453,97
161.971,12393.890,17627.677,59
172.030,25404.006,88637.907,92
182.091,16414.127,08648.145,15
192.153,89424.250,90658.389,51
202.218,51434.378,42668.641,20
212.285,06444.509,78678.900,43
222.353,61454.645,06  
232.424,22464.784,42  

Tabela ne vključuje dodatkov. Dodatek za delovno dobo, delo ponoči, ob nedeljah in praznikih, dežurstvo, pripravljenost in delovna uspešnost se prištejejo posebej. Dva zaposlena v istem razredu imata zato lahko precej različno bruto plačo.

Kako se plače v javnem sektorju primerjajo s slovenskim povprečjem, ki je za julij 2026 znašalo 2.708,63 evra bruto, je opisano v članku povprečna plača.

Zakaj vaša osnovna plača še ni enaka znesku v tabeli

Za obdobje od 1. januarja 2025 do 31. decembra 2027 zakon določa posebno pravilo. Osnovna plača je seštevek treh delov: vrednosti razreda, v katerem ste bili 31. decembra 2024 po stari lestvici, dela razlike do nove plače in uskladitve z inflacijo. Polno vrednost razreda iz tabele dobite šele z dnem, ko prejmete zadnji obrok razlike.

To je najpogostejši vzrok za zmedo. Večina spletnih tabel pokaže vrednost razreda, ne pove pa, da jo mnogi zaposleni dosežejo šele julija 2027 ali januarja 2028.

Kako smo preverili: uradna aplikacija MJU

Ministrstvo aplikacijo objavlja kot Excelovo datoteko na strani Plačni sistem na portalu GOV.SI. Uporabili smo različico s 15. aprila 2026, ki že upošteva aprilsko uskladitev.

Uradna aplikacija MJU za izračun osnovne plače v prehodnem obdobju na gov.si
Uradna aplikacija MJU za izračun osnovne plače v prehodnem obdobju na gov.si

Postopek je preprost, če poznate šifro svojega delovnega mesta. Najdete jo v pogodbi o zaposlitvi ali v aneksu, ki ste ga podpisali ob prehodu na nov sistem.

  1. Prenesite aplikacijo »z vpisom konkretnega delovnega mesta« in jo odprite v Excelu.
  2. V polje Delovno mesto vpišite šifro in ime, na primer D027029-UČITELJ.
  3. V polje Naziv vpišite šifro naziva (pri učitelju brez naziva je to 5).
  4. Vpišite svoj plačni razred. Aplikacija pod izhodnimi podatki izpiše razliko, vseh šest obrokov in osnovno plačo za vsak datum.
Izračun v aplikaciji MJU za učitelja v 19. plačnem razredu: razlika in šest obrokov
Izračun v aplikaciji MJU za učitelja v 19. plačnem razredu: razlika in šest obrokov

Primer: učitelj v 19. plačnem razredu

Učitelj je bil 31. decembra 2024 v 33. razredu stare lestvice s plačo 1.668,64 evra. Razlika do nove plače znaša 466,04 evra in se izplačuje po delih:

DatumKaj se zgodiOsnovna plača (EUR)
31. 12. 2024stara lestvica1.668,64
1. 1. 20251. obrok: 100,001.768,64
1. 10. 20252. obrok: 100,001.868,64
1. 4. 2026uskladitev za 0,9 %1.885,46
1. 6. 20263. obrok: 70,001.955,46
1. 12. 20264. obrok: 69,912.025,37
1. 7. 20275. obrok: 100,002.125,37
1. 1. 20286. obrok: 26,13 in izenačitev z vrednostjo razreda2.153,89
Kako se osnovna plača učitelja v 19. plačnem razredu zvišuje od 2025 do 2028
Kako se osnovna plača učitelja v 19. plačnem razredu zvišuje od 2025 do 2028

Zadnji znesek ni zgolj vsota obrokov. Zakon določa, da ob prejemu celotne razlike dobite vrednost razreda po takrat veljavni lestvici. Če bo lestvica leta 2027 znova usklajena, bosta zadnja dva zneska še nekoliko višja.

Kdo je že na končni plači

Kdor je imel majhno razliko, jo je dobil hitreje, saj se obrok, ki bi presegel preostanek, izplača v celoti. Iz aplikacije smo prebrali nekaj primerov:

  • Diplomirana medicinska sestra s specialnimi znanji, 25. razred: celotno razliko je dobila že 1. junija 2026.
  • Isto delovno mesto, 22. razred: končno plačo (2.353,61 evra) bo dosegla 1. decembra 2026.
  • Policist I, 12. razred: končno plačo (1.751,31 evra) bo dosegel 1. julija 2027.
  • Učitelj, 19. razred: končno plačo bo dosegel šele 1. januarja 2028.

Na plačilni listi poiščite postavko osnovne plače za obračun. Če je nižja od vrednosti razreda v tabeli, ste še v prehodnem obdobju.

Obroki plačne reforme: kdaj pride naslednji dvig

Roke določa 101. člen ZSTSPJS, objavljen v Uradnem listu RS, št. 95/2024. Obrok je odstotek vaše razlike, ne odstotek celotne plače. Če je preostanek razlike nižji od najnižjega zneska, dobite preostanek v celoti in naslednjih obrokov ne prejmete več.

DatumObrokNajmanjStanje
1. 1. 202512 % razlike100 EURizplačan
1. 10. 202512 % razlike100 EURizplačan
1. 6. 202612 % razlike70 EURizplačan
1. 12. 202615 % razlike50 EURpredviden
1. 7. 202715 % razlike100 EURpredviden
1. 1. 2028preostanek razlike—predviden
Roki obrokov plačne reforme v 101. členu ZSTSPJS v Uradnem listu
Roki obrokov plačne reforme v 101. členu ZSTSPJS v Uradnem listu

Obrok velja za plačo tistega meseca, izplačan pa je z njo v začetku naslednjega. Decembrski dvig boste torej videli s plačo, izplačano januarja 2027.

Bo decembrski dvig res izplačan

Premier Janez Janša je sredi septembra dejal, da preostalih treh dvigov javne finance ob sedanji produktivnosti ne prenesejo, poroča RTV Slovenija. Sindikati odgovarjajo, da je dogovor sklenjen, in so zahtevali sklic pogajalske komisije.

Pravno stanje je jasno: roki so zapisani v zakonu. Za zamik ali odpravo obroka bi moral državni zbor spremeniti 101. člen. Dokler se to ne zgodi, 1. december 2026 ostaja veljaven datum. Članek bomo posodobili, ko bo znana odločitev.

V katerem plačnem razredu je vaš poklic

Razreda ne določa poklic, ampak delovno mesto in naziv. Vsako delovno mesto ima izhodiščni razred, ta pa se zviša z napredovanji. Spodnji podatki so izhodiščni razredi iz aplikacije MJU (15. 4. 2026), brez napredovanj.

Delovno mestoŠifraIzhodiščni razredVrednost 2026 (EUR)
Čistilka IC09100111.481,88*
OskrbovalkaF02300131.481,88*
Bolničar negovalec, spremljevalecE03400231.481,88*
Kuhar IVC09403941.481,88*
Srednja medicinska sestra s specialnimi znanjiE03500891.602,70
Referent IC12500391.602,70
Vojak IC045001101.650,78
Vzgojitelj predšolskih otrok – pomočnik vzgojiteljaD035003101.650,78
GasilecI015003111.700,31
Policist IC135003121.751,31
UčiteljD027029192.153,89
Vzgojitelj predšolskih otrokD037007192.153,89
Socialni delavecF017010192.153,89
Svetovalec I (državna uprava)C127005202.218,51
Diplomirana medicinska sestra s specialnimi znanjiF027011222.353,61
Zdravnik specialistE018018343.355,69
Redni profesorD019006444.509,78

* Vrednost razreda je nižja od minimalne plače, zato je osnovna plača najmanj 1.481,88 evra.

Izhodiščni plačni razredi izbranih poklicev v javnem sektorju in vrednost v letu 2026
Izhodiščni plačni razredi izbranih poklicev v javnem sektorju in vrednost v letu 2026

Pri delovnih mestih z nazivi se izhodišče z nazivom zviša. Učitelj mentor začne v 22. razredu, svetovalec v 25., svetnik v 28. in višji svetnik v 30. razredu.

Napredovanje: vsaki dve, tri ali štiri leta

Nov sistem ne pozna več ocene delovne uspešnosti kot pogoja za napredovanje. Javni uslužbenec napreduje samodejno za en razred, ko poteče predpisani čas. Pojasnila k novi ureditvi je objavila tudi Upravna akademija.

  • 1.–3. napredovanje: vsaki dve leti.
  • 4.–7. napredovanje: vsaka tri leta.
  • 8. in vsako naslednje: vsaka štiri leta.
Napredovanje v višji plačni razred po ZSTSPJS: vsaki dve, tri ali štiri leta
Napredovanje v višji plačni razred po ZSTSPJS: vsaki dve, tri ali štiri leta

Pravica do višjega razreda nastopi dvakrat na leto. Kdor izpolni pogoj med 2. decembrom in 1. junijem, napreduje 1. junija. Kdor ga izpolni med 2. junijem in 1. decembrom, napreduje 1. decembra.

Primer: zaposlili ste se 1. marca 2025. Dve leti potečeta 1. marca 2027, zato napredujete 1. junija 2027. Tudi višjo plačo iz napredovanja v prehodnem obdobju dobivate postopoma, po obrokih.

Na delovnem mestu z nazivi lahko v posameznem nazivu napredujete za pet razredov, na delovnem mestu brez nazivov za deset. Čas za napredovanje se prekine, če se zaposlite na delovnem mestu v višjem tarifnem razredu ali če delovno razmerje v javnem sektorju prekinete za več kot 90 dni.

Koliko je to neto: bruto in neto po plačnih razredih

Izračunali smo neto znesek za polno vrednost razredov po stopnjah za leto 2026: prispevki 23,10 odstotka, splošna olajšava z dodatnim delom za nižje dohodke in akontacija dohodnine po lestvici. Metodo po korakih pojasnjujemo v vodniku izračun neto plače.

RazredBrutoPrispevkiDohodninaNetoPo OZP
71.510,69348,9752,041.109,681.070,32
101.650,78381,3389,491.179,961.140,60
121.751,31404,55116,361.230,401.191,04
192.153,89497,55229,341.427,001.387,64
222.353,61543,68269,281.540,651.501,29
262.649,02611,92328,341.708,761.669,40
302.981,49688,72394,821.897,951.858,59
343.355,69775,16469,632.110,902.071,54
404.006,88925,59616,352.464,942.425,58
505.384,901.243,91966,053.174,943.135,58

Stolpec »Po OZP« upošteva še obvezni zdravstveni prispevek (39,36 evra), ki se odtegne od neto plače. Izračun velja za zavezanca brez vzdrževanih družinskih članov in brez dodatkov.

Kaj to pomeni danes: učitelj v 19. razredu ima septembra 2026 osnovno plačo 1.955,46 evra bruto, kar je 1.314,08 evra neto oziroma 1.274,72 evra po OZP. Z dodatkom za delovno dobo je znesek višji.

Razredi 1–7 in minimalna plača

Minimalna plača za leto 2026 znaša 1.481,88 evra bruto. Prvih šest razredov je vredno manj, 7. razred (1.510,69 evra) pa je prvi, ki jo presega. V 1. razred po reformi ni uvrščen noben javni uslužbenec.

Ko se je januarja zvišala minimalna plača, so zaposlene do vključno 6. razreda uvrstili v 7. razred, osnovno plačo pa so prejemali v višini minimalne. Po pojasnilu ministrstva so ti zaposleni od 1. aprila 2026 znova upravičeni do osnovne plače, kot jo za njihov razred izračuna aplikacija. Uskladitev minimalne plače ni napredovanje in ne spremeni številke vašega razreda.

Zakaj se številke na spletu razlikujejo

Če ste na različnih straneh našli različne zneske, je vzrok skoraj vedno eden od teh:

  • Stara lestvica. Do konca leta 2024 je veljala lestvica s 65 razredi in 4-odstotnim razmikom. Nekateri kalkulatorji jo uporabljajo še danes.
  • Lestvica pred uskladitvijo. Do 31. marca 2026 je bil 1. razred vreden 1.253,90 evra. Vsi zneski pred aprilom so za 0,9 odstotka nižji.
  • Tabela namesto dejanske plače. Vrednost razreda ni vaša osnovna plača, dokler ne prejmete vseh obrokov.
  • Napačni obroki. Junijski obrok je znašal 12 odstotkov razlike in najmanj 70 evrov, ne 15 odstotkov in 100 evrov, kot je ponekod zapisano.

Kolektivna pogodba za javni sektor: kje je zapisan vaš razred

Kolektivna pogodba za javni sektor je krovna pogodba za vse javne uslužbence. Določa med drugim najnižji izhodiščni razred za posamezen tarifni razred. Konkretne uvrstitve delovnih mest pa so v kolektivnih pogodbah dejavnosti in v njihovih aneksih, za šolstvo na primer v aneksu h kolektivni pogodbi za vzgojo in izobraževanje.

Za vas je odločilna pogodba o zaposlitvi oziroma aneks, podpisan ob prehodu na nov sistem. V njem so šifra delovnega mesta, naziv in plačni razred. Z njimi lahko svojo plačo sami preverite v aplikaciji MJU.

Pogosta vprašanja

Koliko je vreden 1. plačni razred leta 2026?

Od 1. aprila 2026 znaša 1.265,19 evra bruto. Ker je to manj od minimalne plače, v ta razred ni uvrščen noben javni uslužbenec.

Koliko plačnih razredov ima nova lestvica?

67. Najvišji, 67. razred je vreden 8.900,43 evra bruto.

Zakaj imam nižjo plačo, kot piše v tabeli?

Ker ste še v prehodnem obdobju. Razliko do nove plače dobivate v obrokih do najpozneje 1. januarja 2028.

Kdaj bo naslednji dvig plač v javnem sektorju?

Po zakonu 1. decembra 2026, ko se izplača 15 odstotkov razlike, najmanj 50 evrov. Premier je izrazil dvom, da ga javne finance zmorejo, za zamik pa bi bilo treba spremeniti zakon.

Kako hitro napredujem v višji plačni razred?

Prva tri napredovanja vsaki dve leti, naslednja štiri vsaka tri leta, nato vsaka štiri leta. Ocena delovne uspešnosti ni več pogoj.

Kolikšen je regres v javnem sektorju?

Za leto 2026 je bil dogovorjen regres v višini 1.630,07 evra. Podrobnosti so v vodniku o regresu za letni dopust.

Ali plačni razredi veljajo tudi v zasebnem sektorju?

Ne. Državna lestvica s 67 razredi velja samo za javni sektor. V zasebnem sektorju plačo določata pogodba o zaposlitvi in kolektivna pogodba dejavnosti.

Kako smo preverili podatke

Vrednosti razredov smo prevzeli iz odredbe na PISRS, roke obrokov iz 101. člena ZSTSPJS v Uradnem listu, uvrstitve delovnih mest in primere obrokov pa iz uradne aplikacije MJU (različica 15. 4. 2026), ki smo jo prenesli in preizkusili sami.

Neto zneske smo izračunali po stopnjah za leto 2026. Podatki veljajo na dan 27. septembra 2026. Če vas zanima tudi, koliko let delovne dobe imate, si pomagajte z izpisom delovne dobe.

Sorodno

Gülcan Şenol

Gülcan Şenol je urednica netteblog.com. Stran je nastala z enim ciljem: postopke z državo, od dohodnine do upokojitve, razložiti jasno in brez birokratskega jezika. Ima več kot 10 let izkušenj s spletnim založništvom in diplomo iz poslovne administracije (Univerza Balıkesir). Pri pripravi vsebin si pomagamo z orodji umetne inteligence, vsak podatek pa preverimo v uradnih virih (Uradni list, gov.si, FURS, ZPIZ, ZZZS) in nanje tudi povežemo. Če opazite napako, ji pišite na info@netteblog.com. LinkedIn

1 komentar

Komentiraj

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja