Preskoči na vsebino

Cena elektrike po urah: kdaj je elektrika najcenejša (2026)

Nepremičnine

Cena elektrike po urah se v Sloveniji za vsak dan določi na borzi, a na vašem računu se to pozna le, če imate dinamični cenik. Pri običajnem ceniku plačate eno ali dve ceni, ne glede na to, kaj se na borzi dogaja ob 13. ali ob 19. uri.

Preverili smo 35.040 borznih cen za zadnjih 12 mesecev, od oktobra 2025 do septembra 2026. Iz njih je razvidno, katere ure so res najcenejše, kdaj se splača zamakniti porabo in ali se dinamični cenik gospodinjstvu sploh izplača.

Cena elektrike po urah v Sloveniji – povprečna borzna cena SIPX po urah dneva
Cena elektrike po urah v Sloveniji – povprečna borzna cena SIPX po urah dneva
Kazalo vsebine
  1. Cena elektrike po urah na kratko
  2. ET, VT/MT ali dinamična cena: kako se obračuna vaša kilovatna ura
  3. Kje vidite urne cene elektrike za jutri
  4. Koliko stane dinamični cenik pri dobaviteljih
  5. Ali se dinamična cena izplača? Naš izračun za zadnjih 12 mesecev
  6. Negativne cene elektrike: kdaj in koliko
  7. Kdo lahko preide na dinamični cenik in kako ga odpoveste
  8. Cena energije po urah ni isto kot omrežnina
  9. Pogosta vprašanja
  10. Sorodno

Cena elektrike po urah na kratko

Na borzi je elektrika najcenejša sredi dneva, med 10. in 15. uro. V zadnjih 12 mesecih je bila povprečna cena ob 13. uri 67 evrov za megavatno uro, kar je 6,7 centa za kilovatno uro brez DDV.

Najdražja je zvečer, med 17. in 22. uro. Vrh je ob 19. uri, ko je povprečje znašalo 180 evrov za megavatno uro. To je skoraj trikrat več kot opoldne.

Noč ni več najcenejši del dneva. Med polnočjo in 6. uro je bila borzna cena v povprečju okoli 118 evrov, kar je za približno 60 odstotkov več kot sredi dneva.

Del dnevaUrePovprečna borzna cenaV centih za kWh
Noč0.00–6.00118 €/MWh11,8 c
Jutro6.00–10.00130 €/MWh13,0 c
Sredina dneva10.00–15.0074 €/MWh7,4 c
Popoldne15.00–17.00105 €/MWh10,5 c
Večerna konica17.00–22.00165 €/MWh16,5 c
Pozni večer22.00–24.00136 €/MWh13,6 c

Cene v tabeli so brez DDV, brez pribitka dobavitelja in brez omrežnine. Gre za povprečje vseh dni med oktobrom 2025 in septembrom 2026.

Ob vikendih so cene nižje. Septembra 2026 je bilo povprečje ob delavnikih 186 evrov, ob sobotah in nedeljah pa 139 evrov za megavatno uro.

ET, VT/MT ali dinamična cena: kako se obračuna vaša kilovatna ura

Kako vas zadene urna cena, je odvisno od cenika. V Sloveniji so v uporabi štirje načini.

Enotna tarifa (ET)

Ena cena ves dan in vso noč. Septembra 2026 je bila pri slovenskih dobaviteljih med 0,1019 in 0,1299 evra za kilovatno uro brez DDV, kaže primerjalnik Tarifnik, ki cene zbira skupaj z ZPS.

Dvotarifni obračun (VT in MT)

Višja tarifa (VT) velja ob delavnikih od 6. do 22. ure. Manjša tarifa (MT) velja ponoči od 22. do 6. ure ter ves dan ob sobotah, nedeljah in praznikih. Časovne okvire določa splošni akt Agencije za energijo.

Časovni razpored VT in MT tarife po urah v primerjavi z najcenejšimi urami na borzi
Časovni razpored VT in MT tarife po urah v primerjavi z najcenejšimi urami na borzi

Tu je past, ki je slovenski vodniki večinoma ne omenjajo. VT in MT sta nastala v času, ko je bila noč res najcenejša. Danes je na borzi najcenejši čas med 10. in 15. uro, ta pa ob delavnikih spada v dražjo višjo tarifo.

Razlika med obema časovnima oknoma sicer še obstaja. V urah VT je bila borzna cena v zadnjih 12 mesecih v povprečju 135 evrov, v urah MT pa 109 evrov za megavatno uro. Le da se najcenejše ure dneva skrivajo prav v VT.

Tarifne čase dobavitelji pojasnjujejo enako. Spodaj je pojasnilo z GEN-I strani s ceniki.

Pojasnilo GEN-I o oznakah VT, MT in ET z urami veljavnosti tarif
Pojasnilo GEN-I o oznakah VT, MT in ET z urami veljavnosti tarif

Dinamični cenik

Cena se spreminja vsako uro in sledi borznemu indeksu SIPX. Dobavitelj k borzni ceni prišteje pribitek, nekateri pa ceno navzgor tudi zamejijo.

Cenik z vnaprej določenimi urnimi cenami

Vmesna možnost je GEN-I Aktivni. Cene so vnaprej določene za vsako uro, zato ne sledijo borzi, najugodnejše pa so med 9. in 16. uro. Cenik ima nižjo sezono od marca do oktobra in višjo od novembra do februarja, poroča Svet24.

NačinKako nastane cenaKdaj je najcenejeKomu ustreza
ETEna cena za vse ureVedno enakoKdor porabe ne more ali noče premikati
VT/MTDve ceni po urnikuPonoči, ob vikendih in praznikihKdor veliko porabi ponoči
DinamičniSIPX in pribitek, vsako uro drugačeSredi dneva in ob vikendihKdor porabo lahko zamakne v cenejše ure
Vnaprej določene urne ceneStalna cena za vsako uroMed 9. in 16. uroKdor veliko porabi podnevi, a želi predvidljiv račun

Kje vidite urne cene elektrike za jutri

Urne cene za naslednji dan nastanejo na skupni evropski dražbi za dan vnaprej. Ponudbe se zbirajo do 12. ure, dobavitelji pa cene za vseh 24 ur objavijo popoldne.

Uradni vir je borza BSP SouthPool, ki objavlja indeks SIPX. Dan je razdeljen na 96 15-minutnih intervalov, urni indeks SIPXhourly pa je povprečje štirih 15-minutnih cen v posamezni uri.

Bolj pregledno jih prikazujejo dobavitelji. Bisol ima graf cen elektrike v živo, kjer so cenejše ure obarvane zeleno, na istem grafu pa so označeni tudi bloki omrežnine.

Bisol prikaz dinamičnih cen elektrike za dan vnaprej po urah
Bisol prikaz dinamičnih cen elektrike za dan vnaprej po urah

Pri branju pazite na enote. Borza navaja evre za megavatno uro, dobavitelji pa pogosto cente za kilovatno uro. Velja preprosto pravilo: 100 €/MWh je 10 centov oziroma 0,10 € za kWh.

Borzne cene še ne vsebujejo DDV, pribitka dobavitelja in omrežnine. Za primerjavo z rednim cenikom borzni ceni prištejte pribitek in znesek pomnožite z 1,22.

Koliko stane dinamični cenik pri dobaviteljih

Borzna cena je pri vseh dobaviteljih enaka. Razlikujejo se pribitek, zamejitev cene navzgor in mesečni strošek.

Dobavitelj in paketPribitek (€/kWh brez DDV)Zamejitev cene
GEN-I Dinamični0,011990,22 €/kWh
Elektro energija Dinamična oskrba0,011990,22 €/kWh
SunContract Dinamika0,01200Brez zamejitve navzgor
Bisol Dinamični0,01300Brez zamejitve
Bisol Dinamični+0,01300Zamejena mesečna obračunska cena

Vir: Tarifnik in ZPS, stanje septembra 2026.

Pri GEN-I zamejitev pomeni, da se v izračunu upošteva največ 220 evrov za megavatno uro borzne cene, tudi če je borza višja. Najvišja možna cena energije je tako 231,99 €/MWh brez DDV oziroma okoli 28,3 centa za kWh z DDV. Zamejitev ne velja za gospodinjstva s samooskrbo, piše v splošnih pogojih GEN-I.

Cenik GEN-I Dinamični s pribitkom in zamejitvijo cene
Cenik GEN-I Dinamični s pribitkom in zamejitvijo cene

Zraven pride še mesečna naročnina oziroma stroški poslovanja. ZPS je v pregledu dinamičnih ponudb zabeležil zneske od 1,09 do 3,65 evra na mesec z DDV.

Pribitek se na videz ne pozna, a se nabira. Pri 300 kWh na mesec pribitek 0,012 € pomeni 3,60 € brez DDV, pri hiši s toplotno črpalko in 1.000 kWh pa 12 €.

Bisol pri paketu Dinamični+ za 1,63 € na mesec brez DDV ponuja zamejitev mesečne obračunske cene. Višina te zamejitve se v objavah razlikuje, zato jo pred podpisom preverite na veljavnem ceniku.

Ali se dinamična cena izplača? Naš izračun za zadnjih 12 mesecev

Da bi odgovor temeljil na številkah, smo vzeli vseh 35.040 15-minutnih borznih cen za Slovenijo od 1. oktobra 2025 do 30. septembra 2026. Podatke smo prenesli s portala Energy-Charts inštituta Fraunhofer ISE, ki jih povzema po evropski platformi ENTSO-E.

Nanje smo uporabili formulo cenika GEN-I Dinamični: borzna cena, zamejena pri 220 €/MWh, plus pribitek 11,99 €/MWh. Rezultat smo primerjali z rednim cenikom GEN-I za enotno tarifo, ki znaša 0,1089 €/kWh brez DDV.

Izračunali smo tri vzorce porabe: enakomerno porabo čez ves dan, porabo s poudarkom zvečer (med 17. in 22. uro trikrat več kot sicer) in porabo, premaknjeno na sredino dneva (med 10. in 16. uro trikrat več).

Primerjava mesečnega stroška energije: fiksni cenik in dinamična cena elektrike po urah
Primerjava mesečnega stroška energije: fiksni cenik in dinamična cena elektrike po urah
Vzorec porabePovprečna cena energije300 kWh na mesec brez DDV300 kWh na mesec z DDV
Fiksni ET (GEN-I redni)0,1089 €/kWh32,67 €39,86 €
Dinamični, poraba sredi dneva0,1166 €/kWh34,97 €42,66 €
Dinamični, enakomerna poraba0,1305 €/kWh39,15 €47,76 €
Dinamični, večerna poraba0,1416 €/kWh42,47 €51,81 €

V celem letu se dinamični cenik ni izplačal pri nobenem od treh vzorcev. Tudi kdor je porabo premaknil na sredino dneva, je za energijo plačal okoli 7 odstotkov več kot pri rednem ceniku.

Po mesecih pa je slika zelo različna. Pri porabi sredi dneva je bil dinamični cenik cenejši od rednega marca, aprila, maja in junija 2026. Aprila je bila povprečna cena le 7,6 centa za kWh brez DDV.

MesecEnakomerna poraba (€/MWh)Poraba sredi dneva (€/MWh)Redni ET GEN-I (€/MWh)
Oktober 2025120,4112,6108,9
November 2025127,4128,0108,9
December 2025123,8125,3108,9
Januar 2026149,3152,4108,9
Februar 2026121,1118,7108,9
Marec 2026122,4103,2108,9
April 2026100,776,4108,9
Maj 2026113,987,7108,9
Junij 2026117,997,0108,9
Julij 2026131,9109,2108,9
Avgust 2026159,6137,1108,9
September 2026176,5150,9108,9

Krepko so označeni meseci, ko je bil dinamični cenik cenejši od rednega. Vse vrednosti vključujejo pribitek in zamejitev, ne pa DDV in mesečne naročnine.

Avgust in september sta bila izrazito draga. Septembra je borzno povprečje doseglo 173 €/MWh, v 24 odstotkih 15-minutnih intervalov pa je cena presegla zamejitev 220 €/MWh. Pozimi tudi poraba sredi dneva ni pomagala, ker so bile cene visoke ves dan.

Primer 1: stanovanje, večina porabe zvečer

Par v stanovanju porabi 250 kWh na mesec, večinoma po prihodu z dela. Z dinamičnim cenikom bi za energijo plačal okoli 8,18 € na mesec več brez DDV kot pri rednem ceniku, kar je približno 98 € na leto.

Primer 2: hiša s toplotno črpalko

Hiša porabi 900 kWh na mesec, črpalka pa deluje čez ves dan. Pri enakomerni porabi bi dinamični cenik stal okoli 19,44 € na mesec več brez DDV, v letu skoraj 233 €. Kdor črpalko šele kupuje, naj preveri Eko sklad subvencije.

Če črpalko nastavite, da več greje sredi dneva, se razlika zmanjša, pozimi pa ne izgine. Od novembra do januarja so bile tudi opoldanske cene višje od rednega cenika.

Primer 3: električni avto, ki se polni opoldne

Družina porabi 600 kWh na mesec, avto pa polni doma sredi dneva, ko eden od staršev dela od doma. Na letni ravni bi pri dinamičnem ceniku plačala okoli 4,62 € na mesec več. Aprila 2026 pa bi samo v enem mesecu prihranila približno 19,50 €.

Nakup avta podpira subvencija za električna vozila, strošek polnjenja pa ostaja vaš in je odvisen od cenika ter ure.

Česa izračun ne zajame

Vzorci porabe so poenostavljeni, dejanska poraba vsakega gospodinjstva je drugačna. Zamejitev smo upoštevali na 15-minutnih cenah, GEN-I pa jo uporablja na urni ravni, kar rezultat spremeni le malenkostno. Izračun ne vključuje mesečne naročnine, omrežnine in DDV.

Do podobnega sklepa pride tudi primerjalnik Tarifnik, ki je za tipično gospodinjstvo septembra 2026 dinamično tarifo ocenil kot okoli 148 € na leto dražjo od najugodnejše enotne tarife.

Negativne cene elektrike: kdaj in koliko

V zadnjih 12 mesecih je bila borzna cena negativna skupno 237 ur. Največ jih je bilo aprila (91 ur) in maja (54 ur), od novembra do januarja pa nobene.

Negativne cene so se pojavljale le med 7. in 18. uro, največkrat ob 13. uri. Skoraj tri četrtine jih je padlo na soboto ali nedeljo, ko je porabe manj, sončne elektrarne pa proizvajajo enako.

Najnižja cena je bila 1. maja 2026 ob 13.30: –485,77 €/MWh. Najvišja v istem obdobju je bila 30. junija ob 19.45, ko je dosegla 1.096,86 €/MWh.

Z dinamičnim cenikom brez spodnje meje je energija v takih urah brezplačna ali celo plačana, pribitek pa se kljub temu obračuna. Omrežnina, prispevki in trošarina se plačajo vedno. Pri rednem ceniku od negativnih cen nimate ničesar.

SunContract negativne cene omeji na 0 €/MWh. ZPS opozarja, da bi tudi zamejevanje cene navzdol lahko pomenilo nepošten pogodbeni pogoj.

Poceni ure najlaže izkoristi gospodinjstvo z baterijskim hranilnikom, ki se polni sredi dneva. Spodbude zanj opisujemo v vodniku Borzen subvencije.

Kdo lahko preide na dinamični cenik in kako ga odpoveste

Pogodbo z dinamičnimi cenami lahko zahteva vsak odjemalec z naprednim števcem, ki omogoča 15-minutne meritve. Dobavitelji z več kot 100.000 odjemalci jo morajo obvezno ponuditi. Po podatkih Agencije za energijo za leto 2024 to velja za E 3, ECE, Elektro energija, Energija plus in GEN-I.

ZPS pojasnilo, kdo lahko sklene pogodbo z dinamičnimi cenami elektrike
ZPS pojasnilo, kdo lahko sklene pogodbo z dinamičnimi cenami elektrike

Zanimanje je za zdaj skromno. V letu 2024 je imelo dinamično pogodbo le 385 gospodinjstev, navaja ZPS.

Če razmišljate o prehodu, pojdite po korakih:

  1. Na portalu Moj elektro preverite, ali imate 15-minutne meritve in v katerih urah porabite največ.
  2. Primerjajte pribitek, zamejitev in mesečno naročnino, ne le pribitka.
  3. V splošnih pogojih preverite, ali si dobavitelj pridržuje pravico spremeniti pribitek ali zamejitev.
  4. Dobavitelju pošljite izrecno privolitev. Brez nje vas ne sme prestaviti na dinamični cenik.

Bisol pri paketu Dinamični dovoli pogodbo tudi brez 15-minutnih meritev. Porabo po urah takrat oceni z analitičnim postopkom. Če 15-minutni podatki izpadejo, vam večina dobaviteljev porabo obračuna po rednem ceniku.

Večino pogodb lahko odpoveste kadarkoli. Izjemi sta Bisol Dinamični+, ki ima enoletno vezavo, in Energija Plus, kjer novi odjemalci odstopijo šele po enem letu, ponovno pa lahko pogodbo sklenejo po šestih mesecih.

Cena energije po urah ni isto kot omrežnina

Na računu sta dva ločena urnika. Cena energije po urah je stvar dobavitelja in borze. Omrežnina pa se od oktobra 2024 obračunava po petih časovnih blokih, ki so enaki ne glede na dobavitelja.

Ura, ki je na borzi poceni, je lahko pri omrežnini v dražjem bloku. Pozimi najdražji blok 1 ob delavnikih velja od 7. do 14. ure, prav takrat, ko je borzna cena najnižja. Kako bloki delujejo in kaj pomeni dogovorjena moč, smo razložili v vodniku o omrežnini.

Za odločitev o premiku porabe zato upoštevajte oboje: ceno energije v tisti uri in blok omrežnine. Nekateri dobavitelji, na primer Bisol, oboje prikazujejo na istem grafu.

Pogosta vprašanja

Ob kateri uri je elektrika najcenejša?

Na borzi med 10. in 15. uro, najpogosteje ob 13. uri. Pri dvotarifnem ceniku je najcenejša manjša tarifa, ponoči od 22. do 6. ure ter ob vikendih in praznikih.

Ali je elektrika ponoči še vedno cenejša?

Pri ceniku VT/MT da, ker ponoči velja manjša tarifa. Na borzi pa noč ni več najcenejša: v zadnjih 12 mesecih je bila nočna cena za približno 60 odstotkov višja od opoldanske.

Kdaj so znane cene elektrike za jutri?

Vsak dan popoldne za vseh 24 ur naslednjega dne. Bisol navaja, da so objavljene navadno okoli 14. ure.

Ali se dinamični cenik splača?

Po našem izračunu za zadnjih 12 mesecev ne, niti pri porabi, premaknjeni na sredino dneva. Izplačal se je spomladi in v začetku poletja, ko so bile cene sredi dneva zelo nizke.

Sorodno

Gülcan Şenol

Gülcan Şenol je urednica netteblog.com. Stran je nastala z enim ciljem: postopke z državo, od dohodnine do upokojitve, razložiti jasno in brez birokratskega jezika. Ima več kot 10 let izkušenj s spletnim založništvom in diplomo iz poslovne administracije (Univerza Balıkesir). Pri pripravi vsebin si pomagamo z orodji umetne inteligence, vsak podatek pa preverimo v uradnih virih (Uradni list, gov.si, FURS, ZPIZ, ZZZS) in nanje tudi povežemo. Če opazite napako, ji pišite na info@netteblog.com. LinkedIn

Komentiraj

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja